Bir Kitap Önerisi: Farkındalıkla Doğum

Her birimizin deneyimi çok özgün, ancak bir yandan da hepimizin aklında benzer sorular var: “Doğum ne zaman başlayacak? Nasıl başlayacak? Emzirebilecek miyim? İhtiyacım olan her şeyi öğrendim mi? Doğumun yoğunluğuyla baş edebilecek miyim? Eşime/partnerime doğum ve sonrasında nasıl destek olabilirim?”

farkındalikla-dogum-kitap-tanitimi

Gebeliğin öğrenildiği andan itibaren anne ve babalar bu biricik deneyime kendilerini hazırlamak üzere bir arayışa giriyor. Belki de ilk yapılanlardan biri gebelik, doğum ve sonrasına ilişkin güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeye başlamak. Şimdiye kadar pek çok kaynağa ulaşmış olabilirsiniz. Doğumun fizyolojik kısmına hazırlanmak için pek çok nitelikli yayına artık Türkçe de ulaşmak mümkün. Doğumun fizyolojisini anlamak bu hazırlık sürecinin çok önemli bir boyutu; ancak tek boyut değil.

Gebelik ve doğum, iki yetişkinden bir anne ve bir de babanın doğduğu yoğun bir deneyim. Böylesi yoğun bir deneyime zihnimizi de hazırlamak ve bu yoğunluğun içinden nasıl geçeceğimize dair farklı bir yol sunan bir kitap tanıtmak istiyoruz size. Mindful Doğum Türkiye ve Mindfulness Temelli Doğum ve Ebeveynlik programının da tohumu olan bir kitap: Farkındalıkla Doğum.

“Farkındalıkla Doğum”, kendisi de MBSR (Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı) eğitmeni olan ve bu programdan ilhamla MBCP’yi geliştiren Nancy Bardacke tarafından yazılmış ve 2017 yılında Türkçe’ye kazandırılmış bir kitap. Henüz “farkındalık” kavramıyla tanışmamış olsanız dahi doğuma ve ebeveynliğe farkındalık pratikleriyle hazırlanmanıza rehberlik etmeye niyet edilerek kaleme alınmış. Nancy Bardacke’nin otuz yılı aşkın ebelik ve mindfulness deneyiminin meyvesi olan kitap, yalın dili ve doğrudan deneyimlerden örneklerle zenginleştirilmiş içeriği ile gebelik ve doğuma farklı bir pencereden bakmanızı sağlayabilecek bir yayın. 

Her birimizin deneyimi çok özgün, ancak bir yandan da hepimizin aklında benzer sorular var: “Doğum ne zaman başlayacak? Nasıl başlayacak? Emzirebilecek miyim? İhtiyacım olan her şeyi öğrendim mi? Doğumun yoğunluğuyla baş edebilecek miyim? Eşime/partnerime doğum ve sonrasında nasıl destek olabilirim?” ve daha birçok soru dünya üzerinde bebek bekleyen bütün çiftlerin zihninde dönüyor. Kitapta aktarılan MBCP programına dahil olan katılımcı anne ve babaların ifadelerine ve deneyimlerine de sıklıkla yer verilen kitapta içinizdeki sorulara yanıtlar bulma olasılığınız çok yüksek. Ve bu yolculukta yalnız olmadığını bilmek çok destekleyici olabilir. 

Kitap doğumun fizyolojisi, ağrının yapısı ve doğumdaki ağrının gündelik ağrılardan nasıl farklı olduğu ve ebeveynliğin ilk günlerine ilişkin evrensel bilimsel bilgileri de okuyuculara sunuyor. Bir yandan da bu bilgileri ağrıyla baş etmek, var olan deneyime kendini açabilmek üzere “farkındalık” pratiğiyle nasıl birleştireceğimize dair bir perspektif sunuyor. Kolaylıkla evde güvenle yapabileceğiniz yoga pratiğinden meditasyon pratiklerine kadar pek çok uygulamayı kitapta bulabiliyorsunuz.  Kitabı okurken pratiklerle ilgili desteğe ihtiyaç duyarsanız burada olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. MBCP programını Türkiye’de yürütüyor olmanın ve deneyimlerinize alan açacak olmanın heyecanıyla bu rehber kitabı okumanızı ve görüşlerinizi bizimle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

farkındalıkla doğum kitabı
Shopping Basket