Mindfulness Temelli Doğum ve Ebeveynlik

(MBCP)’nin Kısa Tarihçesi

Her birimizin deneyimi çok özgün, ancak bir yandan da hepimizin aklında benzer sorular var: “Doğum ne zaman başlayacak? Nasıl başlayacak? Emzirebilecek miyim? İhtiyacım olan her şeyi öğrendim mi? Doğumun yoğunluğuyla baş edebilecek miyim? Eşime/partnerime doğum ve sonrasında nasıl destek olabilirim?”

nancy-bardacke-mbcp-tarihi

Farkındalıkla Doğum kitabının yazarı ve MBCP programının kurucusu Nancy Bardacke, bir ebe-hemşire olarak uzun yıllar gebeler ve eşleriyle çalışırken 1994 yılında, günümüzde mindfulness pratiğinin ve Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)’ın mimarı Jon Kabat Zinn’in kurucusu olduğu Center for Mindfulness (CFM) tarafından sağlık profesyonellerine yönelik düzenlenen bir eğitime katıldı. Bu eğitim sırasında anne ve baba adaylarına yönelik olarak bir mindfulness programının geliştirilmesine dair zihninde ilk tohumların atıldığı hissetmişti.

Mindfulness öğretmekle ilgili içinde bir ilgi olduğunu fark ettikten sonra 1999 yılında MBSR eğitmeni olmak üzere yine Center of Mindfulness öncülüğünde eğitim aldı. Aynı zamanda 40 yılı aşkın ebelik deneyimi, 30 yılı aşkın kendi farkındalık pratiği ve annelik deneyiminin de ışığında, 1998 yılından itibaren MBSR programını doğum ve ebeveynliğin kendine özgü ihtiyaçlarına dönük olarak uyarlama çalışmalarına başladı. Son yirmi yıllık süreçte yetmişin üzerinde MBCP grubu yürüttü. Bu deneyimin içinde yürüttüğü programın katılımcıların deneyimleri üzerinde etkili, bilimsel olarak anlamlı ve dönüştürücü bir etki yarattığını gördü. Programın yapısını mümkün olduğunca MBSR programına yakın tutmaya çalıştı. Böylece geçerliği ve güvenirliği ortaya konmuş bir programın üzerine MBCP’yi oturtabilmiş olacaktı.

Geliştirme sürecinin sonunda 2010 yılında, Wisconsin-Madison Üniversitesi Çocuk ve Aile Sağlığı öğretim üyesi Doç. Dr. Larissa Duncan ile birlikte yürüttükleri araştırmada MBCP’nin pilot çalışması yapılmış oldu ve çalışma sonucunda programın farkındalık becerileri ve pozitif duyguları artırdığı; negatif duyguları, gebeliğe bağlı kaygıyı ve depresyonu azalttığı istatistiksel olarak kanıtlanmış oldu. 

Mindfulness Temelli Doğum ve Ebeveynlik (MBCP), doğuma ve ebeveynliğe hazırlık ile mindfulness becerilerini birleştiren kanıta dayalı  ve 9 haftalık bir grup eğitim programıdır. Başlangıcından bu yana geçen yıllarda, binlerce anne-baba, hamileliğin ve doğumun dönüşümsel süreçlerinin yanı sıra ebeveyn olmanın yoğun, neşeli ve bazen stresli deneyimlerini yönlendirmelerine yardımcı oldu. 

Halen Nancy Bardacke tarafından kurulan Mindful Doğum ve Ebeveynlik Vakfı (Mindful Birthing and Parenting Foundation) tarafından yürütülen Mindfulness Temelli Doğum ve Ebeveynlik (MBCP) Programı, bu alanda çalışan deneyimli sağlık profesyonelleri ve akademisyenler tarafından destekleniyor.

Mindful Doğum ve Ebeveynlik Vakfı Danışma Kurulu Üyeleri

Barry Boyce, Mindful Magazine Baş Editörü

Larissa Duncan, PhD, Mindful Doğum ve Ebeveynlik Vakfı (Mindful Birthing and Parenting Foundation) Başkan Yardımcısı

Rebecca Crane, PhD, Bangor Üniversitesi Mindfulness Araştırma ve Uygulama Merkezi (Center of Mindfulness Research and Practice) Yöneticisi

Steve Hickman, PsyD, Mindful Öz-Şefkat Merkezi (Center for Mindful Self-Compassion) Yöneticisi

Jon Kabat-Zinn, PhD, Massachusetts Üniversitesi Mindfulness Merkezi (Center for Mindfulness at the University of Massachusetts Medical School) kurucu yöneticisi

Myla Kabat-Zinn, Uzman Hemşire, Everyday Blessings: The Inner Work of Mindful Parenting

Bob Stahl, PhD, Brown School of Public Health, Mindfulness Merkezi

Mark Williams, DPhil, University of Oxford Üniversitesi Mindfulness Merkezi kurucusu

MBCP Eğitmen Eğitimleri’ni Aktif Olarak Yürüten Eğitimciler

Nancy Bardacke, Ebe, Bilim Uzmanı, Mindful Doğum ve Ebeveynlik Vakfı (Mindful Birthing and Parenting Foundation) Kurucusu ve Başkanı

Larissa Duncan, PhD, Mindful Doğum ve Ebeveynlik Vakfı (Mindful Birthing and Parenting Foundation) Başkan Yardımcısı

Eluned Gold, Ebe-Hemşire, Bilim Uzmanı, Eğitim Bilimleri Uzmanı, MBCP Eğitim Yöneticisi

Jane Gerlach, Ebe-Hemşire, Bilim Uzmanı, MBCP Danışmanlık Yöneticisi

Maret Dymond-Bassett, Dr. Kl. Psk., MBCP Araştırma Grubu Yöneticisi

Jennifer Averill-Moffitt, Uzman Hemşire, Ebe, MBCP Eğitici Danışmanı 

Olga Sacristán Martín, MBCP Eğitici Danışmanı 

Becca Calhoun, MBCP Eğitici Danışmanı 

Denise Byrne, Uzman Ebe-Hemşire, MBCP Eğitici Danışmanı 

Danielle Schuman-Olivier, Uzman Hemşire, Ebe, MBCP Eğitici Danışmanı 

Michele Kavanagh, Bilim Uzmanı, Dr. Kl. Psk., MBCP Eğitici Danışmanı 

Sian Warriner, Uzman Ebe, Bilim Uzmanı, Dr. Kl. Psk., MBCP Eğitici Danışmanı 

Lisa Thomas Prince, MBCP Eğitici Danışmanı 

Susan Skinner, Uzman Hemşire, Ebe, MBCP Eğitici Danışmanı 

Shopping Basket